Dlaczego warto hodować borówkę amerykańską?

borówki amerykańskie

Dlaczego warto hodować borówkę amerykańską? Jest to jeden z najzdrowszych i najsmaczniejszych owoców, które możemy sobie sami, niedużym kosztem wyhodować na działce lub w przydomowym ogródku. Borówka amerykańska rośnie na rozłożystych krzewach, sadzonych w rzędach w niewielkiej odległości od siebie. Właściwości borówki amerykańskiej są niezastąpione dla ludzkiego organizmu, posiada ona wiele właściwości zdrowotnych i anty rakowych. Dopuszczalna jest hodowla borówek w odpowiednio dużych doniczkach. Ciekawostką jest to, iż można ją sadzić praktycznie cały rok. Sadzonki borówki amerykańskiej są szeroko dostępne w ofercie polskich rolników, można je również sprowadzić z zagranicy. Uprawa borówki amerykańskiej jest przeznaczona nawet dla początkującego hodowcy. Z pewnością nawet laik może sobie z nią poradzić. Potrzebne jest trochę torfu, najlepiej kwaśnego oraz co nieco ogrodowej ziemi.

Na co zwrócić uwagę rozpoczynając hodowlę borówki?

Należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym posadzimy nasze borówki, musi być ono nasłonecznione i odporne na przemarzanie gruntu. Warto byłoby teren ten osłonić od wiatru. Specjalne preparaty, które można zakupić w sklepach rolniczych i ogrodniczych a nawet w miejskich marketach, pozwolą zmineralizować glebę i utrzymać odpowiedni stan podłoża. Bardzo ważne jest by gleba była kwaśna.

Roślina jest dość wrażliwa na braki wody, wynika to z płytkiego systemu korzeniowego, który nie zawsze zdoła pociągnąć z gleby odpowiednią ilość życiodajnego płynu.

Najgorszym zagrożeniem dla borówki oprócz ewentualnych chorób, są ptaki. Kruki, wrony nawet wróble uwielbiają smak borówki, która również dostarcza im dużej liczby odżywczych witamin i minerałów. Zrobią wszystko by dostać jej soczysty miąższ, dlatego warto w okolicach krzaków borówek umieścić stracha na wróble, bądź kołatającą puszkę.

Dojrzałe borówki są duże i mają piękny ciemnogranatowy kolor. Ich smak jest niezwykle słodki i odżywczy. Mniejsze i niebieskie owoce są również zdatne do jedzenia, ale z pewnością im jaśniejsze tym mniej słodkie a bardziej kwaśne. Owoc niedojrzały jest zielony i niejadalny dla człowieka, aczkolwiek ptactwo nieraz i takim nie pogardzi. Krzew borówki potrafi osiągnąć nawet dwa lub trzy metry wysokości, owoce przeważnie znajdują się w zasięgu naszego wzroku i odchodzą łatwo, dzięki czemu zbieranie jest przyjemne i daje dużą satysfakcję. Jednorazowo z krzewu borówki można zebrać solidny garnuszek pięknych owoców. Bardzo polecany, również na liczne dolegliwości, jest sok z borówki amerykańskiej. Duża liczba makroelementów zapewnia idealną proporcję wartości mineralnych, i pomaga w leczeniu wielu chorób. Nie ma nic lepszego niż pyszna borówka zerwana prosto z własnego krzaka!

Author: newser

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *